الف ) آثار تاريخي داخل شهر چالوس

کاخ چايخوران :

اين کاخ که از بناهاي دوره پهلوي اول است در جنوب ميدان معلم چالوس و در منطقه اي موسوم به محوطه کاخ واقع شده و اکنون به عنوان مکان اداره ميراث فرهنگي چالوس مورد استفاده قرار دارد .اين بنا در محوطه اي به مساحت تقريبي 4000 متر مربع در يک طبقه و زير زمين احداث شده است دو ورودي اصلي بنا در ضلع غربي و شرقي است و فضاهاي داخلي ساختمان مشتمل بر دو بخش اصلي و خدماتي بوده که با راهروي مياني به هم مرتبط است .بخش اصلي شامل بالکن ستوندار شمالي و دو تالار مربع شکل در جنوب آن و يک تالار مستطيل شکل در جهت شمالي و جنوبي است که با تزئينات زيباي گچ بري آراسته شده است . بخش خدماتي داراي دو اتاق و آبدار خانه و دو ايوان در دو سوي شرقي و غربي است .


هتل بنياد پهلوي چالوس :

هتل بنياد پهلوي در ضلع شرقي ميدان معلم شهر چالوس واقع شده است . اين بنا در دوره پهلوي اول بعنوان هتل در دو طبقه و زيرزمين ، در امتداد شمالي و جنوبي احداث گرديده و بعد از انقلاب به سپاه پاسداران واگذار شد و هم اکنون بعنوان درمانگاه تخصصي امام رضا مورد بهره برداري مي باشد .

ويلاهاي جنگلباني :

مجموعه اي شامل پنج ويلا در ضلع شمالي ميدان معلم شهر چالوس درمحوطه سازمان جنگل ها و در فاصله اندکي از جانب شرقي رودخانه چالوس واقع شده است .اين ويلاها تماماٌ دو طبقه و تنها قسمت کرسي آنها از سنگ هاي تراشيده ساخته شده است . علاوه بر سنگ مصالح متداول روز از جمله آجر و چوب و … در ساخت آنها بکار رفته است .

پل فلزي چالوس :

اين پل که در مرکز شهر و بر فراز رود چالوس قراردارد بناي آن در سال 1311 هـ . ش شروع و در سال 1312 به بهره برداري رسيد . طول پل 200 متر و عرض گذرگاه باجان پناه 6.5 متر مي باشد . قسمت فلزي آن داراي يک چشمه به طول 68.5 متر است و در سو به دو دهانه طاق منتهي ميشود اتصالات فلزي تماما پرچ کاري و به گونه تزئيني است. دو طرف پل به صورت پايه چراغها و مجسمه شيرهاي سيماني آراسته شده است .

دبستان پروين اعتصامي :

اين بنا که در ضلع شمالي خيابان امام واقع شده است . در سال 1312 خورشيدي همزمان با احداث کارخانه حريربافي به عنوان رستوران کارخانه بنا گرديد و در سال هاي 1320 تا 1324 هـ . ش مرکز فرماندهي نيروهاي ارتش شوروي سابق بود .

پس از خروج متفقين از سال 1325 تاکنون اين بنا با نام دبيرستان شاپور و پس از مدتي تحت نام دبستان پروين اعتصامي مورد بهره برداري آموزشي است . ساختمان مدرسه از يک طبقه و زيرزمين تشکيل شده است و ورودي آن در جهت جنوبي و داراي سردر تزئيني است .

کارخانه حريربافي چالوس :

عمليات ساختماني کارخانه از سال 1312 ش آغاز و در سال 1315 به پايان رسيد . حريربافي چالوس که در زمان خود در خاورميانه بي نظير بوده از سال 1315 تا سال 1337 بکار توليد محصولات ابريشمي طبيعي انواع پارچه ، جوراب ، پرده و کراوات و غيره به منظور صدور به کشورهاي ديگر اختصاص داشت . در اين سال کارخانه تعطيل و دستگاه هاي آن به رشت انتقال يافت .

اين کارخانه که تقريباً در مرکز بافت شهري چالوس قراردارد داراي محوطه بسيار وسيعي شامل قسمتهاي مختلف از جمله ديگ بخار و منبع توليد انرژي ، انبار پيله ، نخ ريسي ، پارچه بافي ، جوراب بافي ، رنگرزي ، کارخانه نخ سازي ، منبع آب و ساختمان ادارات مرکزي بود .کارگران اين کارخانه اکثر غيربومي و عموما از شهرهاي گيلان و بعضاً آمل و بابل ، اصفهان ، مشهد و تبريز بودند و جمعيتي در حدود 1500 نفر را تشکيل مي دادند .

پس از تعطيلي کارخانه ساختمان آن به وزارت کشاورزي و منابع طبيعي سپرده شده بود و بعد از انقلاب اسلامي نيز به سپاه پاسداران واگذار شد .

ب) آثار خارج از شهر چالوس :

بقعه متبرکه سيد محمد :

اين بنا در روستاي زوات واقع در جانب جنوبي کمربندي چالوس به تنکابن قرار دارد . ساختمان اصلي مقبره به صورت 8 ضلعي مي باشد که گنبدي 8 وجهي بر فراز آن استوار است . گنبد بقعه از نوع دوپوش است .

راه سنگ فرش :

اين راه که از آن به عنوان راه ناصرالدين شاهي ياد مي کنند . 3 متر عرض دارد و از سنگ هاي چيده شده در کنار هم شکل گرفته است و اکنون در برخي از نقاط جنوب شهر چالوس نظير سينوا و مازي پشته مي توان اين راه را مشاهده نمود . گويا اين راه چالوس را به منظريه شميران متصل مي نموده است .

عمارت شاه چشمه :

اين عمارت که در حاشيه غربي جاده چالوس به کرج و در فاصله 4 کيلومتري کمربندي چالوس به نوشهر قرارگرفته از بناهاي دوره پهلوي اول است و به دليل وجود چشمه اي به نام شاه چشمه در نزديک آن به اين نام معروف گشته است .

پل زغال :

اين پل در 18 کيلومتري جاده کندوان و بين راه چالوس به مرزن آباد و بر روي رود چالوس احداث شده است . تاريخ ساخت آن به استناد کتيبه موجود در بدنه پل به سال 1317 هـ . ش است . اين پل 6.2 متر عرض و 38.5 متر طول دارد و طول دهانه آن نيز 20 متر مي باشد .

 

امامزاده زکريا :

اين برج آرامگاهي که در آبادي شکرکوه واقع در 7 کيلومتري شمال شهر کلاردشت قرار دارد متعلق به دوره صفويه و مدفن امامزاده زکريا از نوادگان حضرت اميرالمومنين (ع) است . ساختمان اصلي مقبره داراي پلاني هشت ضلعي و داراي گنبد رک از نوع دوپوش مي باشد

امامزاده حقاني  :

بناي امامزاده منسوب به هادي ابن امام زين العابدين (ع) مشهور به حقاني در شهر کلاردشت واقع است . ساختمان بقعه چهارضلعي و در نماي بيروني در هر ضلع داراي ايوان با 10 ستون چوبي است .ورودي بنا در ضلع شرقي و در داخل نيز داراي دو ستون قطور چوبي کنده کاري شده است . به استناد مدارک موجود کتيبه چهارچوب درب و ورودي بنا به تاريخ 771 هـ .ق و کتيبه صندوق معرف باني آن حيدر کيا و سازنده آن استاد فرهاد ابن استادالمرحوم رستم الخليل المعلي در سال 782 هـ .ق و در زمان جلال الدوله اسکندري بوده است .

هتل نيمه تمام :

اين بنا در مرکز شهر مي باشد و مربوط به دوره پهلوي اول مي باشد و عمليات احداث آن در سه طبقه توسط شرکت آلماني در دست انجام بود . اما گويا از آنجا که سازندگان آن نتوانستند رضاخان را در مورد استحکام آن متقاعد سازند ، ادامه ساخت آن متوقف و تا به امروز به صورت نيمه تمام باقي مانده است. امروزه بخش هايي از آن توسط برخي نهادها مورد استفاده مي باشد .

مجموعه بناهاي ديواني کلاردشت :

پهلوي اول به موجب سفرهاي متعددي که به کلاردشت نمود بناي يک کاخ و 15 ساختمان بزرگ دولتي را در دستور کار خود قرارداد . برخي از اين بناها که هم اکنون در جانب شمالي خيابان پاسداران قراردارند ، ‌شامل اداره هاي دخانيات ،‌منابع طبيعي ، ‌کانون فرهنگي ، شهرداري ،‌نيروي انتظامي و سرم سازي است .

کاخ اجابيت :

اين قصر که بر روي تپه اي مشرف به دشت کلار و در محله اجابيت واقع در دو کيلومتري شهر کلاردشت قرار دارد از بناهاي دوره پهلوي است که در سال 1318 ش احداث گرديد . بنايي است دو طبقه در محوطه اي بزرگ و محصور و بام آن بصورت شيرواني است . اين بنا زماني به عنوان موزه مورد بهره برداري قرار مي گرفته است و هم اکنون در اختيار نهاد رياست جمهوري است

نهر ملک جوب :

از گذشته هاي دور تا به امروز چند نهر قديمي از رودخانه پر آب سرآبرود جهت آبياري زمينهاي کشاورزي منشعب مي شده است که يکي از آنها نهر ملک جوب مي باشد . حفر اين نهر را به سلسله پادشاهي پادوسبانان نسبت مي دهند . ملک جوب خود شامل ملک جوب شرقي و ملک جوب غربي است که ملک جوب شرقي داراي 4 کيلومتر طول است و محل آبگيري آن از بالاي رودبارک بوده و 290 هکتار زمين را آبياري مي کند و ملک جوب غربي که آبگيري آن از داخل محله و لوال کلاردشت است و 8.5 متر طول دارد و حدود 13 هکتار زمين را آبياري مي کند . در گذشته در مسير اين نهر آسياب هاي آبي زيادي مشغول به کار بوده اند که امروزه اثري از آنها بر جاي نمانده است .

بقعه امامزاده فضل و فاضل :

اين بقعه در نزديکي روستاي فشکور از توابع بخش کلاردشت است و بر بالاي کوهي منفرد واقع است پلان آن 8 ضلعي است و گنبدي دوپوش با نماي داخلي نيم دايره و نماي بيروني هرمي شکل 8 وجهي بر فراز آن استوار است .

استراحتگاه رضاخاني  :

اين عمارت که در آبادي ولي آباد محور کندوان و در کنار جاده به عنوان اقامتگاه موقت رضاخان ساخته شده بود ، بنايي است کوچک از يک طبقه با زيرزمين ، ‌ايوان آن داراي ستونهاي مدور با پايه ستون و سرستونهاي بسيار ظريف و پرکار است و بام بنا به صورت شيرواني است .

بناي نهارخوران کندوان  :

اين اثر که در فاصله چهل کيلومتري محور چالوس ـ کرج و در محلي به نام دزبن و در کنار رودخانه چالوس واقع شده ، ‌متعلق به دوره پهلوي اول است که همزمان با احداث محور کندوان جهت استراحت موقت بنا شده است و در حال حاضر به عنوان رستوران کاربري دارد .

تونل سنگي :

اين دروازه يا به عبارتي تونل سنگي در مسير راه ناصرالدين شاهي کندوان و در صخره هاي بالادست هفت برادران روستاي ولي آباد از توابع دهستان کوهستان کلاردشت واقع شده است . مسير دروازه شرقي ـ غربي و به عرض متوسط 3.8 و ارتفاع 4.7 و طول 8 متر است .کتيبه اي در ورودي غربي آن بدين شرح موجود است « در زماني اين راه اختتام يافت که جناب جلالتماب عزيزخان سردار کل قشون محروسه ايران بود و جناب انوشيروان خان اعتضادالدوله حاکم مازندران » سازندگان راه ناصري مهندسان اتريشي و در راس آنها موسيو کاستکر بود . اين راه که در سال 1285 هـ . ق توسط ناصرالدين شاه افتتاح شد تهران را به چالوس مرتبط مي نمود و شاخه فرعي آن نيز به کلاردشت منتهي مي شد .

کاروانسراي سنگي پاي قله کندوان :

اين بنا که در فاصله 200 متري شمال تونل کندوان واقع شده است . از نوع کاروانسراهاي کوهستاني مي باشد . شکل کلي بنا به صورت چهارضلعي در ابعاد 9*22 متر در امتداد شمالي ـ جنوبي است و از دو رديف طولي حجرات گنبددار تشکيل شده است .امروزه 5 گنبد بخش شرقي کاروانسرا باقي مانده است که همگي در قسمت فوقاني داراي نورگير هستند . هر گنبد بر روي 4 طاق استوار است گنبدهاي اين بنا از نوع کلنبه اي مي باشد .

تونل کندوان :

در ارتفاعات 2700 متري کندوان و در فاصله 90 کيلومتري جنوب چالوس تونلي به طول1883.8 متر در مسير جاده چالوس ـ کرج حفر شده است . ساخت تونل در سال 1314 هـ . ش شروع و در سال 1318 به اتمام رسيد ، ‌عرض تونل 5 متر بود و به علت عرض کم سالها به صورت يک طرفه مورد استفاده قرار مي گرفت تا اينکه در چند سال گذشته اقدام به تعريض آن نمودند و سرانجام در سال 1380 اين کار به اتمام رسيد و تونل جهت تردد دو طرفه مورد بهره برداري قرار گرفت .

کاروانسراي سر قله کندوان :

بقاياي اين کاروانسراي سنگي در منتهي اليه جنوبي مازندران و در سر قله کندوان قرار دارد اين بنا به شيوه 4 ضلعي و با ابعاد 14*16 متر ساخته شده است . براساس شواهد موجود سقف کاروانسرا به شکل گنبدي بوده است .

گنجينه کلاردشت :

در سال 1318 هـ . ش به هنگام پي کني به منظور احداث قصر اجابيت در گنج تپه روستاي اجابيت کلاردشت تعدادي ظروف زرين و مفرغين و سفالين کشف و به گنجينه کلاردشت معروف گرديد.اشياء مکشوفه سفالي شامل قمقمه ، ‌کوزه ،‌‌بشقاب و ظروف لوله دار و ريتون بود و ظروف زرين مجموعه فوق شامل جام و خنجر و ... و در مجموعه به وزن 574.79 گرم در ابتدا به عنوان پشتوانه اسکناس با خزانه بانک ملي تسليم و در سال 1322 به موزه ايران باستان ( موزه ملي ) تحويل گرديد. در بين اشياء مکشوفه جام زرين استوانه اي شکل با نقش سه شير با سر برجسته از لحاظ تکنيک ساخت قابل مقايسه با جام مارليک است . روي هم رفته گنجينه کلاردشت بيانگر فرهنگ و هنر پيشرفته منطقه در هزاره هاي دوم و اول ق .م و ارتباط گسترده آن با مناطق گيلان و حسنلو آذربايجان و سيلک کاشان ونيز لرستان است.

مجموعه سيمين کلاردشت :

علاوه بر مجموعه فوق در طي کاوشهاي باستان شناسي و با عمليات ساختماني مجموعه ظروف سيمين بعضاٌ با نقوش طلاکوب متعلق به دوره ساساني کشف گرديده است ازجمله اين ظروف جامهاي متعدد با نقوش انساني و حيواني است بعنوان نمونه روي دو جام سيمين قباد اول اولين پادشاه ساساني سوار بر اسب در صحنه شکار گورخر به تصوير کشيده شده است نيز تنگي نقره اي با پس زمينه طلايي ، نقوش و تصاوير رامشگران را به صورت برجسته در صحنه نوازندگان و در ميان انواع حيوانات مانند روباه ، ‌کبک ، بلدرچين و ببر نشان مي دهد .

هنرهاي سنتي شهرستان چالوس :

عمده ترين هنر سنتي شهرستان چالوس ، ‌فرش کلاردشت است که علاوه بر فروش داخلي به کشورهاي اتريش ـ فرانسه ـ ايتاليا ـ کانادا ـ آلمان و کشورهاي حوزه خليج فارس نيز صادر ميشود .شباهت طرح هاي فرش کلاردشت با طرح هاي فرش کردستان و فارس و کرمانشاه بيانگر مهاجرت اقوام لر و کرد کوههاي زاگرس در گذشته هاي دور به اين منطقه است . از انواع جنگلي و شکارگاه ـ شکري ـ مزرقان ـ‌شاه عباسي ـ‌گل سيني ـ‌قابل ذکر است و مهمترين دلايل شهرت آن کيفيت بسيار بالاي رنگ قالي بدليل استفاده از مواد گياهي علاوه بر رنگ هاي شيميايي در رنگرزي است . علاوه بر قالي هنرهاي سنتي چون نمدمالي ـ‌حصيربافي ـ‌جاجيم بافي ـ بافت جوراب و دستکش و کوزه گري نيز در منطقه کلاردشت رواج دارد .

جاذبه هاي طبيعي و گردشگري :

آبگرم معدني روستاي واحد واقع در جاده عباس آباد به کلاردشت ـ‌آبگرم معدني « پيش ترک » واقع در بين روستاي رودبارک و مجل کلاردشت ـ‌آبگرم معدني « تلو » در جنوب روستاي رودبارک ـ‌آبگرم « داريو » در نزديکي روستاي برار در دهستان بيرون بشم کلاردشت ـ‌آبگرم « کندوا » در روستاي آنگوران کلاردشت ـ‌آبگرم « لله جار » در حاشيه روستاي لله جار در شمال شهرمرزن آباد ـ آبگرم روستاي دلير در کلاردشت .

پارک هاي جنگلي :

پارک جنگلي فين در کيلومتر 7 جاده چالوس به تهران ،‌منطقه جنگلي و مجموعه تفريحي نمک

آبرود و تله کابين آن در کيلومتر12 جاده چالوس به تنکابن ،‌پارک جنگلي شهداي غرب مازندران در جنوب شهر چالوس .

رودخانه ها :

رود چالوس و سردآبرود و کرانه هاي زيباي اين دو رود که محلي مناسب براي تفريح مي باشد.
دريا :بلوار دريا و مجموعه تفريحي ساحل آن در شهر چالوس .

قله ها :

علم کوه و تخت سليمان که براي کوهنوردان بسيار جالب است و در اين قله ها کمپ کوهنوردي نيز مستقر مي باشد و از لحاظ فني در شمار هفتمين قله فني جهان محسوب مي گردد .

درياچه ها :

درياچه «‌ولشت » واقع در روستاي سما کلاردشت با وسعتي در حدود بيست هکتار مهمترين و زيباترين درياچه شهرستان و يکي از ده درياچه آب شيرين ايران است . طول اين درياچه 650 متر و عرض آن 300 متر و عمق آن نيز در گودترين نقطه در حدود 30 متر است . آب درياچه بسيار زلال بوده و براي ماهيگيري ـ شنا و قايقراني مناسب مي باشد .فاصله درياچه با جاده چالوس به مرزن آباد 14 کيلومتر است درياچه دريوک کوهستان در مقابل آبادي ولي آباد و در مسير جاده کندوان واقع است و وسعت آن در حدود يک هکتار و حداکثر عمق آن 5 متر است و درياچه دريوک کلاردشت در مدخل جنگل هاي شمالي کلاردشت در محلي به نام « پلت چشمه » قرار دارد .

برفچال :

در کوه هاي کلاردشت برفچالهايي وجود دارد که از مهمترين آنها برفچال تنگ لو و گردونکوه است .

شکارگاه ها :

شکارگاههاي مهم شهرستان چالوس که عمدتاٌ در مناطق کوهستاني واقع مي باشند عبارتند از :
نفت چاک ـ‌کل جاران ـ بربر ـ پيت سرا ـ ‌آويدر ـ ‌خشکدر ـ‌بالاخرم دشت ـ‌پايين خرم دشت ـ‌اشکسه ـ‌حصار چال ـ پسنده ـ پاتخت و ديوچال

يخچال ها :

در محدوده علم کوه و تخت سليمان يخچال هاي بزرگ طبيعي و دائمي وجود دارد که بزرگترين مجموعه يخچالي خاورميانه است .

يخچال هاي علم کوه از نوع يخچال هاي کوهستاني و دره اي هستند که روزانه با سرعتي به طور متوسط بين 30 سانتي متر تا يک متر در حرکتند اين يخچالها متعلق به دوران سوم زمين شناسي بوده و 60 ميليون سال قدمت دارند ، اسامي آنها به ترتيب وسعت عبارتند از : يخچالهاي هفت خوان ـ‌علم چال ـ‌يخچال شمال غربي علم کوه ـ تخت سليمان ‌ـ‌خرسان ـ‌چالون ـ‌مرجيکش .

آبشارها :

« آبشار هريجان » در روستاي هريجان نزديک گردنه هزارچم « آبشار آکاپل » در جنگل هاي سرديچال کلاردشت .

غارها :

غار « يخ مراد »  در هريجان بخش کلاردشت و غار « ديوکولي » در انگوران بخش کلاردشت و « ديوغار » در روستاي برار بخش کلاردشت .

جاده ها :

جاده جنگلي عباس آباد به کلاردشت ، جاده معروف کندوان و نقاط متعدد ديدني مسير آن نظير روستاي سياه بيشه ، گردنه هزارچم و غيره ... .


 


 


 

رزرواسیون آنلاین

10 تا 20 درصد تخفیف ویژه

بدون واسطه رزرو کنید